podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Wybrzeże Kości Słoniowej - wiza, ambasady, przepisy

Jamusukro     
wybrzeze.kosci.sloniowej
Wybrzeże Kości Słoniowej - podróże do Wybrzeża Kości SłoniowejWybrzeże Kości Słoniowej - mapa krajuWybrzeże Kości Słoniowej - spis artykułów i galeriiWybrzeże Kości Słoniowej - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeWybrzeże Kości Słoniowej - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaWybrzeże Kości Słoniowej - szczepienia, zdrowie, poradyWybrzeże Kości Słoniowej - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROWybrzeże Kości Słoniowej - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOWybrzeże Kości Słoniowej - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Wybrzeża Kości Słoniowej. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Wybrzeża Kości Słoniowej, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Przed przyjazdem na Wybrzeże Kości Słoniowej konieczne jest uzyskanie wizy pobytowej lub tranzytowej w Konsulacie Francji w Warszawie albo w jednej z ambasad Wybrzeża Kości Słoniowej w Europie (np. w Moskwie, Paryżu, Bonn, Bernie, Kopenhadze, Madrycie, Londynie). Nie wydaje się wiz na granicy. Paszport powinien być ważny dłużej niż wiza. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe (Ambasada Wybrzeża Kości Słoniowej może żądać okazania takiego biletu przed wydaniem wizy) ani określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed wydaniem wizy konsul zwykle żąda przedstawienia dokumentu potwierdzającego cel wizyty, np. zaproszenia.
Informacje dla kierowców
Kierowca samochodu powi­nien mieć międzynarodowe prawo jazdy i ważne dokumenty: kartę rejestracyjną (carte grise), polisę ubezpieczeniową, dowód opłacenia podatku drogowego (vignette), kartę przeglądu technicznego (SICTA).
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Nie jest jed­nak zalecane podróżowanie autobusami ani taksówkami między­miastowymi. Przy wjazdach i wyjazdach z większych miast zwykle ustawione są rogatki policyjne. Przejściowo władze mogą wprowadzać częstsze i dokładniejsze kontrole, doko­ny­wane nie tylko przez policję, ale także przez żandarmerię i wojsko. W razie zatrzymania samochodu należy okazać komplet ważnych dokumentów i wykonywać polecenia kontrolujących (np. otworzyć bagażnik). Zatrzymujący są uzbrojeni, nie wolno więc czynić niczego, co mogłoby ich sprowokować do użycia broni. Nagminne jest sugerowanie przez siły porządkowe na rogatkach „opłaty” za przejazd. Podróżowanie nocą między miastami jest bardzo niebezpieczne ze względu na chaotyczny ruch drogowy i wymuszane zatrzymania w celach rabunkowych. W głębi kraju jest znacznie bezpieczniej. Nie są wskazane wypra­wy do strefy okupowanej przez byłych rebeliantów (połowa tery­torium kraju na północ od pasa między miastem Daloa i stolicą Jamusukro) – aby się tam dostać, trzeba pokonać liczne rogatki (sił rządowych, sił ONZ, sił francuskich, sił byłych rebeliantów).
Przepisy celne
Przepisy celne są takie jak w krajach euro­pejskich. Franki XOF obowiązują w ośmiu państwach UEMOA – Wspólnoty Gospodarczo-Monetarnej Afryki Zachodniej (Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo) i wywóz ich poza te kraje jest oficjalnie zabroniony. W praktyce zakaz dotyczy większych sum, będących równowartością co najmniej kilkuset euro. Wywóz gotówki w innych walutach powinien być udokumentowany dowodem oficjalnej wymiany w banku, ale nie jest zalecany.


Bezpieczeństwo
W Abidżanie istnieje zagrożenie prze­stęp­czością, nagminne są rabunki. Nie zaleca się przechadzek pieszych po mieście i zapuszczania się w głąb dzielnic biedoty. Choć po godz. 19.00 ustawiane są rogatki policyjne, lepiej nie poruszać się po mieście nocą samochodem. Turyści nie znający miasta i obowiązujących zwyczajów powinni skorzystać z usług miejscowego zaufanego przewodnika. Nie należy nosić biżuterii, drogich zegarków ani rzeczy, które mogą świadczyć o zamoż­ności; trzeba uważać na aparaty fotograficzne, kamery czy tele­fony. Nie należy wyjmować dużych sum pieniędzy ani nosić portfeli i dokumentów w łatwo dostępnych kieszeniach. Więk­szość rabunków dokonywana jest z użyciem broni palnej. Pod­różując samochodem po mieście, należy zamknąć okna i zablo­kować drzwi. W ciągu dnia można poruszać się miejskimi taksówkami (koloru pomarańczowego). Zaleca się ograniczenie do minimum pobytu w Abidżanie ze względu na zagrożenie napadami rabun­kowymi, kradzieżami i oszustwami.
Przydatne informacje
• Z walut wymienialnych najlepiej przywozić euro, które wymie­niane są po stałym kursie. Zaleca się dokonywanie wymiany w bankach. W niektórych bankach pobierane są z tego tytułu opłaty (1–2%); o ich wysokość należy pytać przed wymianą. W niektórych hotelach, sklepach i biurach podróży w Abi­dżanie można płacić kartami VISA i MasterCard. Można również pobrać gotówkę w bankomatach (na razie jest ich niewiele). W Abidżanie jest także biuro American Express, gdzie można w razie potrzeby uzyskać nowe czeki podróżne. Bardzo sprawnie działa system przekazów gotówkowych Western Union.

• W kontaktach z administracją trzeba wykazać cierpliwość: nagminne jest spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów.

• Przyjeżdżający na Wybrzeże Kości Słoniowej powinien znać choć trochę język francuski. Język angielski jest nieprzydatny ani w kontaktach z administracją, ani z miejscową ludnością.

• Koszty utrzymania w Abidżanie są wysokie.

• W miastach jest dość dobra i tania komunikacja taksówkowa.

• Bilet lotniczy na dalszą podróż lub powrót do Polski powinien zostać potwierdzony co najmniej 3 doby przed odlotem.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga) akredytowany jest również w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej
Königstrasse 93
D-53115 Bonn
tel.: (0-0 49 228) 21 20 9, 21 20 99, 911 66-0
fax: (0-0 49 228) 21 73 13
amcib@t-online.de
www.ambaci-allemagne.de